Science and Technology Academic Center

Biology Spring 2013

 

Schedule for S125 Biology Tutoring Hours

Spring 2014

 

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

8 am

Leticia Soares

(Vert Physio)

 

Tony Fischer

(Biotech)

 

Tony Fischer

(Biotech)

Dan Michalski

(Genetics)

8:30

  Leticia Soares

(Vert Physio)

 

Tony Fischer

(Biotech)

Leticia Soares

(Vert Physio)

Tony Fischer

(Biotech)

Dan Michalski

(Genetics)

9:00

Leticia Soares

(Vert Physio)

 

 

 Leticia Soares

(Verte Physio)

 

Daniel

Hartman

(A &P)

Dan Michalski

(Genetics)

9:30

Leticia Soares

(Vert Physio)

Jason Atkins

(Bio 2012)

Kelly O’Mara

(Bio1013)

Kelly O’Mara

(Bio1013)

Camilo Calderon
(Bio1821)

Daniel

Hartman

(A &P)

Dan Michalski

(Genetics)

10:00

Ben Abts

Bio1831

Jason Atkins

(Bio 2012)

Ben Abts

(Bio1831)

Vona K.

(Bio1821)

Vincenzo Ellis

(GIS)

Camilo Calderon
(Bio1821)

Daniel

Hartman

(A &P)

 

10:30

Ben Abts

Bio1831

Jason Atkins

(Bio 2012)

Ben Abts

Bio1831

Vona K.

(Bio1821)

Vincenzo Ellis

(GIS)

 

Daniel

Hartman

(A &P)

 

11:00

Jason Atkins

(Bio 2012)

 

Vincenzo Ellis

(GIS)

Courtney Pike

(Bio 1821)

 

Melissa Manis (Bio2482)

11:30

Melissa Manis (Bio2482)

 

 

Vincenzo Ellis

(GIS)

Courtney Pike

(Bio 1821)

 

Melissa Manis (Bio2482)

12 pm

Melissa Manis (Bio2482)

 

 

 

 

12:30

 

 

 

Rachel Nance

(A & P)

Gideon Erkenswick

(A & P)

 

 

1:00

Christina

Baer

(Bio1831)

 

Rachel Nance

(A & P)

Gideon Erkenswick

(A & P)

 

1:30

Christina

Baer

(Bio 1831)

 

Rachel Nance

(A & P)

Gideon Erkenswick

(A & P)

 

2:00

Haydee

Hernandez

(Bio1821)

Haydee

Hernandez

(Bio1821)

Rachel Nance

(A & P)

Gideon Erkenswick

(A & P)

Elizabeth

Karslake

(Bio1013)

2:30

Haydee

Hernandez

(Bio1821)

Haydee

Hernandez

(Bio1821)

 

Vona K.

(Bio1821)

 

Elizabeth

Karslake

(Bio1013)

3:00

Camilo Calderon
(Bio1821)

 

Vona K.

(Bio1821)

Elliot Miller

(Bio3203)

 

3:30

Camilo Calderon
(Bio1821)

 

 

Elliot Miller

(Bio3203)

 

4:00

Jesse James

(Bio 4713)

Jesse James

(Bio 4713)

Maria Pil

Genetics lab

Elliot Miller

(Bio3203)

 

4:30

Jesse James

(Bio 4713)

Jesse James

(Bio 4713)

 

Elliot Miller

(Bio3203)

 

5:00

Courtney Pike

(Bio 1821)

5:30 pm

Courtney Pike

(Bio 1821)

5:30 pm

Maria Pil

Genetics lab

Melissa Marcus

5:30-6:30

 

6:00

Courtney Pike

(Bio 1821)

6:30 pm

Courtney Pike

(Bio 1821)

6:30 pm

Maria Pil

Genetics lab

 

 

 

Expertise and Additional Language Skills

 

Individual

Areas of Expertise

Additional Language

Ben Abts

Animal Behavior

 

Dan Michalski

Cell and Molecular Biology

 

Maria Pil

Population Genetics

Portuguese

Gideon Erkenwick

Evolution

 

Vincenzo Ellis

Ornithology, ecology, parasitology, evolution, statistics and all things 1831

Italian, Portuguese and some Spanish

Dan Hartman

Ecology and parasitology

 

Christina Baer

Ecology, entomology, botany, mathematical modeling/coding

German

Camilo Calderon-Acevedo

Ecology and Mammalian Systems

Spanish

Haydee Hernandez

Plant-animal interactions and ecology

Spanish